Barbara Skrzypczak - Psychiatra, psychoterapeuta Wrocław.

Start O mnie Oferta Psychoterapia Wrocław Kontakt
Dlaczego psychoterapia? Czy mogę jej potrzebować?

Niektórzy z nas mają w życiu okresy, gdy czują się ograniczeni w swoim funkcjonowaniu. Mają świadomość, że funkcjonują poniżej swych możliwości, nie mają odwagi podjąć nowych aktywności życiowych czy nowej odpowiedzialności. Mogą przy tym doświadczać uciążliwych objawów, np. lęku, smutku, poczucia winy, poczucia zagrożenia, zaburzeń pamięci i koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji. Inni doświadczają myśli natrętnych, czynności przymusowych, słyszą głosy czy maja niezwykłe doznania. Są osoby, które mają niejasne poczucie „coś ze mną jest nie tak”, inne czują, że tracą lub już straciły kontrolę nad swoim życiem. Są osoby, które trwają w dysfunkcjonalnych związkach, zgadzając się na przemoc, fizyczną lub psychiczną, notoryczne zaniedbywanie czy upokorzenia. Inni kontynuują pracę, gdzie spotyka ich mobbing, bądź taką, która zupełnie nie spełnia ich oczekiwań.

Przyczyny opisanych powyżej przykładowych objawów tkwią w nas samych. Powodem są doświadczenia, które osoby przeżyły w dotychczasowym życiu. W ich wyniku ukształtowała się w nas skłonność do określonych, typowych dla nas reakcji, które, choć w przeszłości często uzasadnione, obecnie mogą nie pozwalać nam na optymalne p[przystosowanie i satysfakcjonujące pełnienie ról życiowych. Niektórzy z nas cierpią z powodu b. poważnych zranień życiowych, doznanych w wyniku zaniedbania,  osierocenia, przemocy, także dramatycznej, bądź licznych, rozłożonych w czasie zranień, płynących np. z wychowywania się w rodzinie dysfunkcjonalnej, bądź życia w związku, w którym obecne są przemoc czy codzienne zaniedbania. W wielu przypadkach osobom, doświadczającym podobnych problemów, może pomóc psychoterapia.

Są osoby, które funkcjonują co prawda zadowalająco, ale chciałyby poprawić jakość swojego życia w jednej lub wielu dziedzinach. Są osoby, które zgłaszają się na psychoterapię w krytycznych momentach swego życia lub wtedy, gdy przygotowują się do podjęcia ważnych życiowych decyzji. Osoby te nie maja zaburzeń psychicznych. Osoby te mogą dzięki psychoterapii, pogłębić rozeznanie swoich potrzeb jak również łatwiej i z większą satysfakcją je realizować.
 

(c) Barbara Skrzypczak - mapa strony
projekt i realizacja: morekart
Start | O mnie | Oferta | Psychoterapia Wrocław | Kontakt